درخواست آمریکا و انگلیس برای توقف تشدید اوضاع در شهر عدن

به گزارش ایسنا، به نقل از القدس العربی، مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عنوان داشت که ایالات متحده از تمامی طرف‌ها می‌خواهد تا از تشدید اوضاع و ریختن خون‌های بیشتر دست برداشته و اختلافات را از طریق گفت‌وگو حل و فصل کنند.

وی ادامه داد، دودستگی‌های بیشتر و خشونت‌ها در داخل عدن تنها به افزایش رنج‌های ملت یمن و طولانی شدن مدت نزاع منجر خواهد شد.

از سوی دیگر، مایکل آرون، سفیر انگلیس در یمن خواهان توقف درگیری‌ها در شهر عدن واقع در جنوب یمن شد.

آرون در توئیتی با درخواست از طرف‌های درگیر در شهر عدن برای حل نزاع از طریق گفتگو، ادامه داد: صدها غیرنظامی در خانه‌هایشان به دلیل این درگیری گیر افتاده‌اند. باید گفت‌وگوها انجام شود و درگیری‌ها پایان یابد تا مردم بتوانند عید را به همراه خانواده‌هایشان در صلح سپری کنند.

در همین راستا، هانی بن بریک، معاون رئیس شورای انتقالی جنوب یمن در اشاره به نیروهای محافظتی ریاست جمهوری حامی دولت مستعفی یمن گفت: آنها متجاوز و ظالم هستند.

وی در توئیتی عنوان داشت: ما دست به تعدی و ظلم نزده‌ایم، بلکه به یاری ملت مظلوممان شتافتیم.

طبق گفته شاهدان عینی، درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای حفاظتی ریاست جمهوری و نیروهای کمربند امنیتی حامی شورای انتقالی به محله‌های متعددی در شهر عدن کشیده شده و به یک جنگ خیابانی تبدیل شده است.

شاهدان عینی تأکید کردند که درگیری‌ها به منزل احمد المیسری، وزیر کشور دولت مستعفی و به اطراف فرودگاه بین المللی عدن در شرق این شهر نزدیک شده است و درگیری‌ها در اطراف فرودگاه منجر به تعلیق فعالیت در آن شده است. این درگیری‌ها چندین کشته و زخمی از جمله در میان غیرنظامیان بر جای گذاشته است که آمار آنها مشخص نیست.

این درگیری‌ها از زمانی آغاز شد که بن بریک که نزدیک به امارات است، از حامیان خود و نیروهای حامی شورای انتقالی خواست تا به کاخ ریاست جمهوری یورش ببرند که دولت مستعفی آن را مقر خود قرار داده است. هدف آنها از این یورش، سقوط کاخ ریاست جمهوری دولت مستعفی بوده است.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید