جنجال در پی اعتراف اسپانیا به عدم بررسی گذرنامه رهبر پولیساریو

به گزارش ایسنا، به دنبال اذعان نیروی هوایی اسپانیا به چک نکردن گذرنامه ابراهیم غالی، رهبر جبهه پولیساریو پس از ورود اخیرش به این کشور برای درمان بیماری کووید ۱۹ روزنامه اسپانیول نوشت: وزارت امور خارجه اسپانیا قانون “شنگن” اتحادیه اروپا و اصول آن را برای ورود غالی به اسپانیا نقض کرده است.

این روزنامه گزارش داد: طبق قانون شنگن، تحت هیچ شرایطی نمی‌توان از کنترل گذرنامه فرار کرد.

این رسانه همچنین نوشت: علاوه بر قانون شنگن، وزارت خارجه همچنین قوانین و رویه‌های معمول خود را که توسط نیروی هوایی اسپانیا وضع شده، نقض کرده است. این وزارتخانه این کار را انجام داد تا غالی را مخفیانه به اسپانیا بیاورد و این درحالی است که او به “شکنجه و نسل کشی” متهم است.

طبق این گزارش، این انتقادها پس از آن مطرح شد که نیروی هوایی اسپانیا در جوابیه رسمی به دستگاه قضایی این کشور اذعان کرد که پس از فرود هواپیمای حامل غالی در پایگاه “سرقسطه” به درخواست وزارت خارجه گذرنامه او را کنترل نکرده است.

در همین حال، خوزه لوئیس اورتیز، ژنرال حمل و نقل هوایی اسپانیا، در نامه‌ای به دستگاه قضایی کشورش فاش کرد که از طریق تلفن از طرف روابط بین الملل ستاد کل نیروی هوایی دستور عدم کنترل گذرنامه مسافران هواپیمای حامل غالی داده شد. بنابراین هویت افرادی که در آن هواپیما بودند ناشناخته ماند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید