جان کری: پرچم‌ روسیه بر فراز پایگاه‌های ما میزان ضرر را نشان می‌دهد/ شرایط ترامپ مثل نیکسون است

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا در دوران باراک اوباما در گفت‌وگو با “سی ان ان” خاطرنشان کرد: ضرر رخ داد و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به کردها که همپیمانان ما بودند، خیانت کرد. کردها نقش اساسی در شکست داعش و حمایت از مرزهای با ترکیه داشتند. این در حالی بود که ترکیه چنین کاری را برای ما نکرد.

جان کری ادامه داد: ترامپ اجازه داد تا رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه هر آنچه که می‌خواهد انجام دهد. در واقع ترامپ به اردوغان کمک کرد تا با عملیات نظامی‌اش در شمال سوریه خواسته‌هایش را عملی سازد و با خروج نیروها موافقت کرد و این یک رخدادی غیرعادی است که به ما ضرر رساند.

وی همچنین تصریح کرد: ضرر از همان لحظه که ترامپ توییت زد که نیروهایش از سوریه خارج خواهند شد، رخ داد. آمریکا می‌توانست با تلاش برای حل مسأله سوریه با کمک روسیه و دیگر کشورها، از مزایایی برخوردار شود اما با این اقدام واشنگتن ضرر کرد.

وزیر خارجه سابق آمریکا همچنین عنوان داشت: انرژی دیپلماسی پشت این تصمیم نبود. این یک پایان زشت بود و تصاویر هم این داستان را نشان می‌دهد.

جان کری در پایان گفت: الان پرچم‌های روسی را می‌بینیم که بر فراز پایگاه‌های آمریکایی به اهتزاز درآمده‌اند. این امر میزان ضرری که به ما رسیده است را نشان می‌دهد.

ترکیه نهم اکتبر عملیاتی تحت عنوان “چشمه صلح” در سوریه علیه نیروهای یگان‌های مدافع خلق کرد (ی‌پ‌گ) به راه انداخت که با محکومیت بین‌المللی مواجه شد. پیش از آغاز این عملیات، آمریکا از خروج نیروهای آمریکایی از این منطقه خبر داد که چراغ سبزی برای آغاز عملیات ترکیه شد. این گروه از کردها، از متحدان کلیدی آمریکا در مبارزه علیه داعش بود که از دیدگاه ترکیه “تروریست” محسوب می‌شوند.

وزیر خارجه پیشین آمریکا هم‌چنین در این مصاحبه با کریستین امان‌پور درباره آنچه معتقد است جدی‌ترین مدرک علیه دونالد ترامپ در تحقیقات استیضاح مجلس نمایندگان است، اظهارنظر کرد. او در ادامه این وضعیت را با استیضاح ریچارد نیکسون مقایسه کرد.

جان کری کرد: مدارک قدرتمندی وجود دارد که برخی از آن‌ها از آنچه من درباره استیضاح ریچارد نیکسون (رئیس‌جمهوری آمریکا از ۱۹۶۹تا ۱۹۷۴) دیدم، قوی‌تر است. شواهد موجود در این مقطع زمانی مطمئناً از شایستگی انجام تحقیقی که در حال اجرا می‌شود، برخوردار است.

این وزیر خارجه دولت دوم باراک اوباما مستقیما نگفت که دونالد ترامپ باید استیضاح شود. او گفت: مدرک باید بررسی شود و من نمی‌خواهم نتیجه‌گیری کنم.

جان کری همچنین خواست تا بازرسان اجازه داشته باشند تا کارشان را به درستی انجام دهند؛ چند روز پیش گروهی از قانونگذاران جمهوری‌خواه با یورش به سمت اتاق امنی که گروهی از دموکرات‌ها در آنجا در حال سوال و جواب از یک مقام بودند و تحقیقاتشان به استیضاح ترامپ مربوط می‌شد، موجب شدند تا جلسه به مدت نامعلوم به تعویق بیفتد.

او گفت: برای دموکراسی و کل جهان بسیار بهتر خواهد بود اگر جهان بتواند کنگره‌ای را ببیند که در آن همه به حقانیت این روند احترام می‌گذارند و اجازه می‌دهند تا واقعیت‌ها داستان را بیان کنند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید