توقف پسروی آب دریای خزر پس از ۲ دههبه گزارش روابط عمومی بنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد بهشهر ، داریوش یوسفی کبریا روز چهارشنبه در نشست بررسی تراز آب دریای خزر افزود : از سال ۷۴ تا سال گذشته پسروی آب دریای خزر ادامه داشت ، ولی در یک سال اخیر تراز آب ثابت مانده است .
وی بدون اشاره به علت توقف پسروی در یک سال اخیر ، گفت : ایران دومین کشور با تراکم جمعیتی بالا در میان کشورهای حاشیه دریای خزر است و ثبت تراز آبی دریا و بررسی علت کاهش و یا افزایش برای مردم منطقه نیر مهم است.
کبریا افزود : شناخت نوسانات دریای خزر و بهره گیری از آن برای توسعه پایدار در سواحل جنوبی و مدیریت یکپارچه این دریا در بعد ملی و منطقه ای برای کشورهای حاشیه ضروری است.
دریای خزر یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر طول و ۳۱۰ کیلومتر عرض دارد و ۱۳۰ رودخانه به این دریا می ریزند.
مازندران با داشتن حدود ۳۳۸ کیلومتر از ساحل خزر بیش از نیمی از ساحل این دریا را در بین استان های شمالی کشور در اختیار دارد.
** خشکیدن ۱۷۰۰ هکتار ، نتیجه کاهش تراز آب
پیش از این مرکز مطالعات و تحقیقات دریای خزر اعلام کرده بود که در ۲۰ سال اخیر حدود یکهزار و ۷۶۰ هکتار از آب های ساحلی این دریا به علت کاهش تراز آب ، خشک شد.
بر اساس گزارش این مرکز ، در طول این مدت تراز آب دریای خزر سالانه ۲ تا ۳۰ سانتی متر کاهش یافت و میزان کاسته شدن از تراز آب تنها درسال گذشته ۱۲ سانتی متر بود .
** خطر بالا آمدن دوباره آب
کارشناسان مرکز مطالعات و تحقیقات دریای خزر هشدار داده اند ؛ همان گونه که کاهش تراز آب برای ساحل نشینان این دریا تبعات اقتصادی و اجتماعی داشته ، بالا آمدن آب هم می تواند خطرساز شود .
آب دریای خزر بر اساس سوابق تاریخی سال ۷۰ یکباره ۲ و نیم متر افزایش یافته بود که در آن سال خسارت ۱۵ میلیارد دلاری را برای کشور های ساحلی خزر در پی داشت و بیشترین خسارت هم به ایران و روسیه وارد شده بود.
به اعتقاد کارشناسان ، با توجه به این که بعد از کاهش تراز آب دریای خزر و خشک شدن بخشی از عرصه آب های ساحلی در دو دهه گذشته ، ساخت و سازهای زیادی در سواحل خشک شده انجام شده است که اگر تراز آب دریا همانند ۲۰ سال پیش یکباره افزایش بیابد ، خسارت بسیار سنگین تری را به همراه خواهد داشت.
مرکز مطالعات و تحقیقات دریای خزر پیش بینی کرده است که تراز آبی این دریا تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۴۲ سانتی متر افزایش خواهد یافت.
دریای خزر دارای هفت هزار کیلومتر ساحل و ۴۰۰ هزار کیلومترمربع وسعت است که عمده آب آن از طریق رودخانه ولگا تأمین می شود و میزان شوری آب آن حدود ۱۲ گرم در لیتر است.
قدمت این دریا را بیش از ۱۰ میلیون سال برآورد می کنند و گفته می شود نوسانات آن از ۱۲ هزار سال قبل آغاز شد و همچنان ادامه دارد.
خزر ، در عین حال بزرگترین دریاچه‌ داخلی جهان است که حدود ۴۰۰ گونه آبزی در آن زندگی می کنند.
علاوه بر منابع زنده، از نظر ذخایر نفت و گاز موجود در ساحل و زیربستر این دریا پس از خلیج فارس و سیبری مقام سوم را به خود اختصاص داده است.
خبرنگار : حسین فلاحتی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
۶۹۸۲/۱۶۵۴انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید