تهدید علیه انتخابات آمریکا تنها محدود به روسیه نیست

به گزارش ایسنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی با تیتر “تهدید علیه انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا تنها محدود به روسیه نیست” از نگرانی مقامهای آمریکا در خصوص تلاشهای کشورهای دیگری غیر از روسیه برای مداخله در انتخابات ریاست جمهوری پیش روی این کشور نوشته است.

این خبرگزاری در گزارش خود ادعا می‌کند: «علاوه بر روسیه کشورهای چین، ایران و کره شمالی نیز به همراه چند کشور دیگر چشم به مداخله در سیاست آمریکا و انتخابات این کشور دارند.»

آسوشیتدپرس در این گزارش ‌خود می‌نویسد: «مقامات آمریکایی زنگ خطر را در خصوص تلاش‌های خارجی با هدف اخلال در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا به صدا درآمده و چندین کشور را در رده عواملی که به دنبال این اخلال آفرینی هستند، مطرح می‌کنند.

نگرانی‌های آنها نه فقط در مورد حملات هکری احتمالی علیه کمپین‌های انتخاباتی بلکه همچنین درباره اشاعه اطلاعات دروغ در شبکه‌های اجتماعی و تلاش‌های بالقوه برای نفوذ به پایگاه‌های داده مربوط به رای گیری‌ها و حتی دست بردن در آرا است.

همچنین نگرانی تنها مربوط به امکان تاثیر گذاری مستقیم دشمنان آمریکا بر نتایج انتخابات نیست بلکه خود موضوع مداخله یک کشور خارجی می‌تواند اعتماد عمومی را به انتخابات و شمارش آرا تضعیف کند. و این در یک انتخابات با رقابت شدید یک احتمال نگران کننده است.»

براساس این گزارش آسوشیتدپرس، جیمز لوییس، یک کارشناس سایبری در مرکز مطالعات بین‌المللی و راهبردی در واشنگتن مدعی شد: “متاسفانه این دیگر فقط روسیه نیست که می‌خواهد مداخله کند و به طور خاص چین، ایران و چند کشور دیگر کاری که روس‌ها در ۲۰۱۶ انجام دادند را بررسی کرده‌اند.”

در ادامه این گزارش آمده است: «آژانس های اطلاعاتی آمریکا گزارش دادند که روسیه و چین و ایران عملیات‌های نفوذ را در راستای هدف قرار دادن انتخابات میان‌دوره‌ای سال گذشته آمریکا صورت دادند و یک مقام ارشد اف بی آی اخیراً پکن را به عنوان یک عامل نگران کننده ویژه در این مورد ذکر کرد.»

آسوشیتدپرس می‌نویسد: «هرگونه تلاش خارجی برای مداخله در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا لزوما مشابه اقدامات روسیه در سال ۲۰۱۶ نخواهد بود؛ زمانی که ماموران اطلاعات نظامی وابسته به کرمیلن ایمیل‌های دموکرات‌ها را هک کرده و آنها را در اختیار ویکی‌لیکس قرار دادند، با این هدف که به دونالد ترامپ که در آن زمان نامزد جمهوری خواهان بود در شکست رقیب دموکراتش هیلاری کلینتون کمک کنند.

موضوعی که احتمال بیشتری دارد مطرح شدن کمپین‌های تاثیرگذاری بر نظرات عمومی در شبکه‌های اجتماعی است؛ مشابه با کمپینی نشات گرفته از روسیه که به نظرات عمومی در زمان انتخابات ۲۰۱۶ شکل داده و باعث انشقاق آمریکایی‌ها در حوزه مسائل حساس نظیر نژاد و مذهب شد.

اخیراً فیسبوک اعلام کرد، چهار شبکه از حساب‌های کاربری جعلی و وابسته به دولت‌ها که به اشاعه اطلاعات دروغ می‌پرداخته را حذف کرده است.

این شرکت اعلام کرده که این شبکه‌ها به دنبال اخلال در انتخابات در آمریکا، شمال آفریقا و آمریکای لاتین بودند.

همچنین کمیته اطلاعات سنای آمریکا در گزارشی فعالیت‌های روسیه در شبکه‌های اجتماعی را یک حمله بسیار پیچیده‌تر و راهبردی‌تر از آن چه که قبلا گمان برده می‌شد علیه آمریکا توصیف کرده است.

یک سند که اخیرا از سوی اف.بی.آی و وزارت امنیت داخلی آمریکا منتشر شد هشدار داد که روسیه ممکن است از شبکه‌های اجتماعی برای وخیم تر کردن شکاف‌ها در داخل احزاب سیاسی آمریکا در جریان انتخابات مقدماتی و یا هک وبسایت‌های انتخاباتی برای اشاعه اطلاعات دروغ در مورد فرآیندهای رای گیری استفاده کند.

این نگرانی‌ها در حالی مطرح شدند که تلاش‌ها در آمریکا برای اجرای یک قانون ثبت لابیگرها، سازمان‌های رسانه‌ای و دیگر موجودیت‌های فعال به نمایندگی از دولت‌های خارجی نزد وزارت دادگستری آمریکا تشدید شده است.

نیکی فلوریس، یک معاون مدیر اف.بی.آی اخیرا در یک جلسه استماع کنگره گفت: اشتباه نکنید، چین به شکلی تهاجمی عملیات‌های نفوذ خارجی را پیگیری می‌کند. با نزدیک شدن به موعد انتخابات ۲۰۲۰ و در حالی که مطمئنا روسیه همچون سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ یک تهدید به حساب می‌آید ما شدیدا به چین نیز چشم داریم.

مقامات آمریکایی گفتند که کمپین‌های نفوذ خارجی نتایج انتخابات میان دوره‌ای ۲۰۱۸ آمریکا را تغییر ندادند اما جای پرسش نیست که این نگرانی‌ها برای سال ۲۰۲۰ همچنان وجود دارد.»

انتهای پیام

پاسخی بگذارید