تمام خانواده ‌های روستایی کاشمر دارای پرونده الکترونیک سلامت شده‌ اندمجتبی قائمی روز یکشنبه در مراسم قدردانی از بهورزان از آنان به عنوان سربازان گمنام عرصه بهداشت و سلامت نام برد و افزود: با تلاش بهورزان شاهد ارتقای سطح بهداشت مناطق روستایی هستیم به طوریکه در ۱۵ سال اخیر فقط ۲ مورد مرگ مادر باردار در روستاهای این شهرستان گزارش شده است.
وی با بیان اینکه کل جمعیت روستایی این شهرستان ۶۵ هزار نفر است اظهار کرد: در یک ‌سال اخیر بهورزان ۳۴هزار و ۱۳۸ نفر و معادل ۵۰ درصد آنان را تحت مراقبت قرار داده اند.
وی گفت: با اجرای طرح تحول نظام سلامت و راه ‌اندازی خانه ‌های بهداشت روستایی دغدغه مکان برای مرکز بهداشت در روستاها نداریم اما در شهر کاشمر چهار مرکز بهداشتی فرسوده و تخریبی و یک مرکز نیز استیجاری است که چهار مرکز بهداشتی و درمانی در این شهر در حال ساخت است و امیدواریم تا پایان امسال سه مرکز از این تعداد به بهره برداری برسد.
قائمی افزود: هم اکنون ۷۷ بهورز در کاشمر فعالیت دارند که از این تعداد ۱۷ نفر مرد و بقیه زن هستند و ۱۰ بهورز دانش ‌آموز نیز جذب شده و آموزش‌ های لازم را فرا گرفته ‌اند.
وی با بیان اینکه تمام روستاهای بیش از ۵۰۰ نفر در این شهرستان دارای بهورز هستند اظهار کرد: این بهورزان در ۴۹ خانه بهداشت روستایی تمام خدمات بهداشتی از جمله کنترل و مراقبت از مادران باردار، سالمندان، کودکان و واکسیناسیون را انجام می دهند.
کاشمر در ۲۲۸ کیلومتری مشهد قرار دارد.
۷۴۹۷ / ۶۰۵۳ خبرنگار: لیلا قرایی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدمانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید