ترامپ و ملک سلمان بر تقویت روابط نظامی تاکید کردند

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این تماس یک روز پس از گزارش‌هایی مبنی بر تصمیم آمریکا برای خارج کردن سامانه‌های موشکی پاتریوت از عربستان که به منظور بالا بردن توان بازدارندگی این کشور مستقر شده‌ بودند، انجام می‌گیرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ماه گذشته میلادی تلاش کرد عربستان را از بابت کاهش تولید نفت متقاعد کند زیرا افزایش تولید نفت توسط سعودی‌ها در مرحله شیوع کرونا شرکت‌های نفت آمریکا را متحمل فشارهای شدیدی کرده بود. 

جود دیر، سخنگوی کاخ سفید خاطرنشان کرد، دو رهبر بر اهمیت ثبات در بازارهای جهانی انرژی توافق و بار دیگر روی قدرت مشارکت دفاعی آمریکا و عربستان تاکید کردند.

به گفته این سخنگو، دو مقام همچنین مسائل دیگر منطقه‌ای و مشترک و همکاری خود به عنوان رهبران گروه هفت و گروه ۲۰ را مورد تاکید قرار دادند.

در این بیانیه سرنوشت پاتریوت‌ها مشخص نشده و کاخ سفید هیچ اشاره‌ای به این مساله نکرد.

مایک پامپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا روز جمعه به گزارش‌های رسانه‌ای پرداخت که اشاره داشتند موشک‌های پاتریوت از عربستان خارج خواهند شد.

او در عین حال گفت، این مساله دال بر کاهش حمایت آمریکا از عربستان نبوده کما اینکه این اقدام تلاشی برای اعمال فشار بر ریاض درباره مسائل نفتی هم نیست.

او همچنین گفت،‌ این به منزله آن نیست که واشنگتن معتقد است که ایران دیگر تهدید نیست.

پامپئو در گفت‌وگو رادیویی تاکید کرد، سامانه‌های موشکی پاتریوت از مدتی پیش مستقر بوده‌اند و می‌بایست این نیروها را بازمی‌گرداندیم.

عربستان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، ترامپ بر تعهد آمریکا به حمایت از منافع و امنیت هم‌پیمانانش در منطقه تاکید کرد.

در این بیانیه آمده است: ترامپ همچنین بر حمایت از واشنگتن از تلاش‌های سعودی‌ها با هدف حل سیاسی بحران یمن تاکید کرد.

پادشاه عربستان به تلاش‌های کشورش برای دستیابی به راه حل سیاسی فراگیر در یمن و طرح ائتلاف سعودی برای آتش‌بس در حمایت از تلاش‌های فرستاده سازمان ملل اشاره کرد.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید