ترامپ اعلام وضعیت فوق‌العاده ملی کرد/ «علائم کرونا ندارم، به احتمال زیاد آزمایش خواهم داد»

به گزارش ایسنا، دولت آمریکا می‌تواند با اعلام وضعیت فوق‌العاده تا ۵۰ میلیارد دلار را به اقدامات لازم برای مقابله با بحران اختصاص دهد. با این اقدام مقررات بیمه درمانی سهلگیرانه‌تر می‌شود و ساخت بیمارستان‌ها و مراکز درمانی جدید و همچنین آزمایش‌ برای شیوه‌های درمانی جدید تسریع می‌یابد.

ترامپ در سخنانی با دفاع از تصمیم اخیر خود مبنی بر ممنوعیت سفر از کشورهای اروپایی به جز انگلیس به ایالات متحده، آن را در راستای حفاظت از مردم آمریکا عنوان کرد و گفت که سازمان جهانی بهداشت نیز بر آن صحه گذاشته است.

وی سپس با اعلام وضعیت فوق‌العاده در کشورش، گفت که این مسأله دست دولت را برای تخصیص ۵۰ میلیارد دلار برای مبارزه با کرونا باز می‌کند.

بر اساس قانون بلایای‌ طبیعی‌ و کمک‌های اضطراری، موسوم به استافورد، دولت آمریکا در چنین شرایطی می‌تواند منابعی از صندوق ویژه اضطراری را بدون گرفتن تاییدیه کنگره برای کمک به دولت‌های ایالتی برداشت کند. در سال ۲۰۰۰ نیز بیل کلینتون رئیس‌جمهوری وقت آمریکا برای مبارزه با ویروس «نیل غربی» وضعیت اضطراری ملی اعلام کرده بود.

رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه از اختیارات وزارت بهداشت کشور برای لغو «برخی قوانین دست و پا گیر» خبر داد تا کار امداد به بیماران سریع‌تر پیش رود. وزارت بهداشت می‌تواند به پزشکان اجازه ‌دهد که از دور با بیماران در تماس باشند.

ترامپ سپس وعده داد که هفته آینده نیم میلیون کیت جدید تشخیص کرونا در دسترس خواهد بود و در روزهای پس از آن نیز شمار کیت‌ها باز هم افزایش خواهد یافت.

در بخش دیگری از این سخنرانی، خبرنگاری از ترامپ درباره احتمال ابتلای وی به کرونا در پی دیدار با رییس‌جمهوری برزیل پرسید که رییس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد، علائم ابتلا به کرونا را ندارد. وی ادامه داد: با رییس‌جمهوری برزیل حدود دو ساعت ملاقات داشتم اما جواب آزمایش او منفی است.

او پس از این که چندین بار درباره ابتلایش به کرونا مورد سوال قرار گرفت، نهایتاً گفت: نگفتم که آزمایش نخواهم داد. به احتمال زیاد، آزمایش خواهم داد؛ نه به خاطر دیدار اخیر، بلکه در هر حال.

ترامپ همچنین با ابراز امیدواری نسبت به این که دوره وضعیت فوق‌العاده طولانی نباشد، تصریح کرد، مشخص نیست این وضعیت تا چه زمانی ادامه داشته باشد.

تدابیر جدید دولت واشنگتن برای رصد کردن شیوع کرونا در آمریکا

در حال تکمیل…

پاسخی بگذارید