تاکید عراق بر اهمیت توافق‌نامه سنجار برای پاکسازی از وجود پ.ک.ک

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق در کنفرانس خبری با مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه اظهار کرد: توافق‌نامه سنجار برای پاکسازی عناصر پ.ک.ک در شمال عراق برای کشورمان و منطقه بسیار اهمیت دارد.

وی درباره جزئیات نشست امروز گفت: “مسائل منطقه به ویژه تحولات سوریه مورد بررسی قرار گرفت. ما برای ثبات سوریه تلاش می‌کنیم. خواهان تضمین امنیت آن منطقه هستیم، چون تمامی رویدادهای جاری در این کشور بر عراق تاثیر مستقیم دارند. همچنین در خصوص حضور کشورمان در اجلاس مربوط به سوریه ابراز تمایل کردیم”.

وزیر امور خارجه عراق در ارتباط با تاثیر رویدادها بین آمریکا و ایران بر منطقه گفت: برای پایان دادن به این تنش در کنار هم تلاش خواهیم کرد.

حسین با بیان این که درگیری‌های قره‌باغ یکی دیگر از سرخط‌های جلسه با همتای ترکیه‌اش بوده است، تصریح کرد: “از توافق آتش‌بس مسکو در زمینه برقراری امنیت و صلح حمایت می‌کنیم. تحولات خلیج فارس را نیز بررسی کردیم. صلح کشورهای حوزه آن نیز بسیار مهم است”.

وزیر خارجه عراق تاکید کرد، با همتای ترکیه‌ای اجرای توافق‌نامه امضا شده بین دولت عراق و دولت اقلیم درباره عادی سازی وضعیت سنجار و گام‌های لازم در این زمینه و بازگشت به توافقنامه ۲۰۰۹ درباره ورود بدون روادید عراقی‌ها به ترکیه را بررسی کرد.

وزیر امور خارجه عراق پیرامون روابط اقتصادی دو جانبه نیز گفت: علی‌رغم همه گیری کرونا نه حجم تجاری دو کشور نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش یافته است. حجم تجاری در سال ۲۰۱۹ در سطح ۱۵.۸ میلیارد بود امسال این رقم بین ۱۶-۱۷ میلیارد دلار قرار دارد.

وی ادامه داد: “در زمینه روادید بین دو کشور در سال ۲۰۰۹ یک توافق‌نامه امضا کرده بودیم. این موضوع بر روابط دو کشور نیز تاثیر دارد. شهروندان عراقی زیادی در ترکیه زندگی می‌کنند. بنابرین توافق‌نامه اجرایی خواهد شد”.​​​​​​​

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز تاکید کرد: به طور مداوم از تمامیت ارضی عراق حمایت می‌کنیم و منتظر پاکسازی کل خاک عراق از گروه‌های تروریستی هستیم.

وزیر خارجه ترکیه اشاره کرد: ترکیه با عملیات خود در عراق توانسته ۸۰۰ مسلح پ.ک.ک را خنثی کند. ما بر لزوم پاکسازی سنجار عراق از تروریست‌ها تاکید داریم.

او بر عمق روابط همکاری بین دو کشور تاکید کرد.

چاووش‌اوغلو اظهار کرد: “ترکیه برای پاکسازی کامل عراق از لوث پ.ک.ک به این کشور کمک خواهد کرد”.

این در حالی است که مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق فردا به منظور دیدارهای رسمی با مقامات ترکیه وارد آنکارا خواهد شد.

نخست‌وزیر عراق روز پنج‌شنبه ۱۷ دسامبر در راس یک هیئت عالی‌رتبه و به دعوت رسمی رجب طیب اردوغان رئیس جمهورب ترکیه به آنکارا سفر خواهد کرد.

قرار است وی با اردوغان در مجتمع ریاست جمهوری بش‌تپه دیدار و گفت‌وگو کند. انتظار می‌رود اردوغان و الکاظمی در این دیدار پیرامون مسائل چون گسترش روابط دوجانبه آنکارا و بغداد در تمام حوزه‌ها، معضل حضور پ.ک.ک در عراق و اجرایی توافق‌نامه سنجار که ۹ اکتبر سال جاری بین دولت مرکزی عراق و اداره محلی کرد شمال این کشور به امضا رسیده‌است، بحث و تبادل نظر کنند.
 

انتهای پیام

پاسخی بگذارید