"تاسف" آمریکا از تصمیم کره شمالی برای قطع تماس با همسایه جنوبی‌اش

به گزارش ایسنا، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرگزاری آناتولی گفت: ایالات متحده آمریکا همواره از پیشرفت در مذاکرات بین دو کره حمایت می‌کند و ما از اقدامات اخیر جمهوری دموکراتیک خلق کره (کره‌شمالی) متاسف شده‌ایم.

این سخنگو که خواست نامش فاش نشود، گفت: ما از پیونگ‌یانگ می‌خواهیم به مسیر دیپلماسی و همکاری بازگردد. ما هماهنگی نزدیک با متحدمان جمهوری کره (کره‌جنوبی) را درباره رایزنی با جمهوری دموکراتیک خلق کره حفظ می‌کنیم.

پیشتر رسانه دولتی کره‌شمالی گزارش داد تمام خطوط تماس با کره‌جنوبی را به تلافی آنچه “اقدامات خصمانه” سئول علیه پیونگ‌یانگ توصیف کرد که روابط دو کره را به سمت “فاجعه” کشانده است “کاملا قطع و متوقف” می‌کند. پیشتر تهدید کرده بود که اگر ارسال شبنامه به خاک آن کشور محدود نشود روابط قطع می‌شود.

دولت کره شمالی در ساعات اولیه روز سه‌شنبه اعلام کرد تمام راه‌های ارتباطی با کره جنوبی را می‌بندد. از جمله آنها خط مستقیمی است که بین رهبران دو کشور قرار دارد.

تماس‌های روزانه که برای هماهنگی بین دو کشور در دفتری در شهر کایسانگ در کره شمالی انجام می‌شود هم از روز سه‌شنبه قطع شد. تاسیس این دفتر حاصل گفت‌وگوهای دو کشور در سال ۲۰۱۸ بود.

کره شمالی گفته که تماس‌های نظامی دو کشور هم قطع می‌شود. دفتر ارتباط دو کشور در ماه ژانویه به دلیل خطر شیوع بیماری کوید – ۱۹ تعطیل شد اما ارتباط با تلفن ادامه داشت. دو کشور هر روز دو تماس تلفنی با هم دارند. یکی ساعت ۹ صبح و بعدی در پنج بعد از ظهر. کره جنوبی تایید کرده که تماس صبح سه‌شنبه آنها بی‌جواب مانده است.

از مدتی پیش کره‌شمالی به دلیل دخالت کره‌جنوبی در مسائل مربوط به این کشور آن را متهم و تهدید کرده بود که در صورت ادامه روند دخالت و عدم جلوگیری از ارسال اعلامیه‌ها به کره‌شمالی، حتی دفتر ارتباطی بین کره‌شمالی و کره‌جنوبی را تعطیل خواهد کرد. کره‌شمالی پیشتر تهدید کرده بود که اگر ارسال اطلاعیه‌ها به خاک آن کشور محدود نشود روابط قطع می‌شود.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید