بیش از یک میلیون و۸۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در کشور نوسازی شدبه گزارش ایرنا ، اسماعیل نجار یکشنبه در جریان بازدید از عملیا نوسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده از بارش باران روستای ترازوچ خلخال افزود: دولت بازسازی و نوسازی ۲میلیون واحد مسکونی روستایی در سراسر کشور را در دستور کار خود قرار داشت که تا به امروز یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی از آن بازسازی شده است.
وی بیان کرد: با اجرای طرح مقاوم سازی و بهسازی اماکن روستایی در کشور میزان خسارت جانی و مالی ناشی از حوادث قهری همچون سیل ، زلزله ، توفان و یا رانش زمین در مناطق روستایی بطور چشمگیری کاهش یافته است.
نجار اظهار کرد: اجرای طرح بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی روستاها که با مشارکت مردم و با ارائه تسهیلات بلاعوض ، تسهیلات بانکی ارزان قیمت و بازپرداخت طولانی مدت صورت می گیرد با هدف افزایش مقاومت سازه های روستایی در برابر زلزله صورت گرفته است.
وی گفت: در حالی که پیش از اجرای طرح مقاوم سازی اماکن مسکونی روستایی بسیاری از این اماکن حتی در مقابل زمین لرزه های ۳ ریشتری آسیب پذیر بودند با اجرای این طرح منازل مسکونی روستایی در برابر زلزله و دیگر بلایای طبیعی مقاوم تر شده اند.
وی با تقدیر از دست اندرکاران بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده روستای ترازوچ خلخال اظهار کرد: در اجرای طرح نوسازی این واحدها نظر اهالی در جانمایی ساختمان و اتاق ها با حفظ بافت با ارزش روستا لحاظ شده است.
۴۵ واحد از مجموع ۴۷ واحد مسکونی موجود روستای ترازوچ در جریان بارش باران شدید و رانش زمین بهار سال گذشته تخریب شده بود که عملیات اجرایی نوسازی این واحدها با مشارکت اهالی روستا از تابستان سال گذشته توسط بنیاد مسکن آغاز و هم اکنون با ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال تکمیل و آماده شدن برای بهره برداری است.
خلخال در جنوب اردبیل و در همسایگی استان گیلان واقع است.
خبرنگار: بهرام نقی زاده ** انتشار دهنده: گیتی طالبی
۶۰۱۶/۷۱۱۹انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید