افشاگری نتفلیکس درخصوص سانسور برنامه‌ای درباره قتل جمال خاشقجی

به گزارش ایسنا، رید هستینگز، مدیر شرکت پخش آنلاین فیلم و سریال «نتفلیکس» فاش کرد در مقابل حذف برنامه‌ای که در آن محمد بن سلمان٬‌ ولیعهد عربستان سعودی برای قتل جمال خاشقجی٬ مورد انتقاد قرار گرفته بود، اجازه پخش فیلم‌هایی با محتوی “همجنس‌گرایی” و داشتن سکس زیر سن قانونی را در عربستان به دست آورده‌اند.

وی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «سی‌.ان.ان» آمریکا گفت که در سال میلادی گذشته با فشار مقامات سعودی یکی از بخش‌های برنامه «پاتریوت اکت» را از شبکه خود حذف کرده‌اند.

او در پاسخ به سؤال مجری شبکه سی.‌ان‌.ان درباره درستی یا نادرستی این اقدام اعلام کرد که “تصمیم سختی” بوده است.

هستینگز با بیان اینکه آنها در ازای برداشتن بخش مربوط به برنامه مذکور امتیاز پخش برنامه‌هایی مانند “Queer Eye” ،”Sex Education” و “Orange is the New Black” را در عربستان گرفته‌اند٬ گفت: “این یک امتیاز نگران کننده بود و تصویب آن برای ما آسان نبود.”

او گفت که شرکت مجبور شده است این فیلم را حذف و پخش آن را صرفاً به کانال این شرکت در یوتیوب محدود کند.

به دنبال اظهارات هستینگز، کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به تصمیم نتفلیکس واکنش نشان دادند و اظهار داشتند که برنامه‌های مورد نظر با اینکه حاوی محتواهایی مانند کودک‌آزاری و همجنس گرایی دارند اما به دلیل آنکه منافع سیاسی حکومت محافظت شده٬ اجازه پخش آن را داده‌اند.

در بخشی از برنامه “پاتریوت اکت” نتفلیکس که در ژانویه ۲۰۱۹ پخش شد، “حسن منهاج” کارگردان آن با انتقاد از عربستان برای قتل جمال خاشقجی و جنگ داخلی در یمن اعلام کرد که “تنها چیزی که محمد بن سلمان مدرن کرده٬ دیکتاتوری سعودی است”.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید