افزایش ۴۸۰۰ میلیون مترمکعبی ظرفیت آب تنظیمی سدها در دولت یازدهمبه گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، با ساخت، بهره برداری و آبگیری از سدها در مناطق مرزی و غیر مرزی، مجموع ظرفیت آب تنظیمی سدهای ایجاد شده به‌منظور مهار آب‌های مرزی از سه هزار و ۸۷۴ میلیون متر مکعب در پایان سال ۱۳۹۱ به پنج هزار و ۸۵۷ میلیون متر مکعب در پایان سال ۱۳۹۵ افزایش یافت.
همچنین، مجموع ظرفیت آب تنظیمی سدهای غیر مرزی از ۲۸ هزار و ۵۱۹ میلیون متر مکعب در پایان سال ۱۳۹۱ به ۳۰ هزار و ۳۵۵ میلیون متر مکعب در پایان سال ۱۳۹۵ رسید.
از ابتدای دولت یازدهم تا پانزدهم مردادماه امسال، ۲۵ سد با حجم آب قابل تنظیم سالیانه سه هزار و ۳۹۲ میلیون مترمکعب به بهره برداری رسید و ۹ سد با حجم آب قابل تنظیم سالانه یک هزار و ۵۳ میلیون متر مکعب آبگیری شد.
«سدسازی» که روزگاری نمود سازندگی و جزو خواسته های اولویت دار نمایندگان مجلس از دولت به شمار می رفت، در سال های اخیر مورد مناقشه فعالان زیست محیطی و حتی نمایندگان مجلس قرار گرفته است.
به عنوان نمونه «نادر قاضی پور» در جلسه رای اعتماد وزیر پیشنهادی نیرو در مجلس شورای اسلامی، در مخالفت با حبیب الله بیطرف گفت: شما با زدن سد به جای اینکه ایران را گلستان کنید، گورستان درست کرده اید؛ شما به جای تکنولوژی قنات، اکثر قنات های ایران را خشک کرده اید.
در این ارتباط، وزیر نیرو در دولت یازدهم اعلام کرد: مخالفان سدسازی دیدگاهی صحیح نسبت به مسایل واقعی جامعه ندارند؛ آنها دیدگاهی رمانتیک دارند، در حالی که ما در کشور با مسایلی واقعی روبرو هستیم. از کسانی که فکر می کنند سدسازی با توسعه کشور هماهنگ نیست یک سوال ساده بپرسید؛ اگر پنج سد لار، لتیان، ماملو، کرج و طالقان نبودند، آب شرب شهر تهران، شهرهای اطراف تهران و همچنین آب شرب کرج را چگونه تامین می کردیم؟
«حمید چیت چیان» با طرح این سوال که «اگر سدهای خوزستان نبود چطور ممکن بود بتوانیم کشاورزی را در این سطح در خوزستان توسعه دهیم؟» گفت: چرخ صنعت برای گردش به آب نیاز دارد؛ تولید غذای مردم به آب نیاز دارد؛ آب شرب یک نیاز حیاتی برای ادامه حیات انسان است. در فروردین ماه امسال ما شاهد سیل هایی مهیب در استان های بوشهر، هرمزگان و جنوب فارس بودیم؛ آن افراد که می گویند احداث سد ضرورت ندارد، بدانند که اگر بعضی از این سدها نبود، در جریان سیل های فروردین و اردیبهشت ماه امسال تعداد زیادی از شهرهای جنوب کشور از بین رفته بودند و مردم زیادی جانشان را از دست می دادند.
بر پایه اسناد بالادستی، ساخت سدها باید با مطالعاتی همه جانبه همراه باشد تا نتایجی همچون خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها و همینطور ایجاد منابع ریزگرد در پایین دست را به دنبال نداشته باشد.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام*۹۱۸۹*۱۹۶۱* گزارش: اسماعیل داودی*انتشار: مریم مسعودانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید