افزایش خشونت‌ها در افغانستان؛ ده‌ها کشته و زخمی در یک شبانه‌روز

به گزارش ایسنا، گزارش‌ها حاکی از آن هستند که پس از افزایش خشونت‌ها و جرایم در ولسوالی‌های گل‌دره و شکردره کابل، ده‌ها خانواده خانه‌های شان‌را ترک کرده و به شهر کابل پناه آورده‌اند.

دولت افغانستان در واکنش‌ به این رویدادهای خشونت‌بار می‌گوید که طالبان با تداوم خشونت مردم را نسبت به صلح “ناامید” می‌کند.

این رویدادهای در حالی رخ می‌دهند که قرار است در روزهای آینده گفت‌وگوهای بین الافغانی صلح میان گروه طالبان و دولت افغانستان آغاز شود.

به نقل از بی‌بی‌سی، صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به افزایش خشونت‌ها، گفته که حمله‌های اخیر طالبان بر نیروهای امنیتی و دفاعی، “بیانگر روایت جنگی و تداوم خشونت‌های فزاینده”‌ این گروه است.

صدیقی در توییتر نوشت: “هدف‌گیری نظامیان و مردم ما، توسط شبکه‌های ترور طالبان، جنایات هولناکی است که بایست از سوی جامعه‌ جهانی محکوم شود. این گروه مردم را نسبت به صلح ناامید می‌سازند.”

مسؤولان امنیتی در فرماندهی پلیس کابل تایید کرده‌اند که امروز شنبه، چهار انفجار ناشی از مین‌های مغناطیسی در پایتخت رخ داده است. در این انفجارها یک افسر ارتش افغانستان کشته و پنج غیر نظامی زخمی شدند.

فردوس فرامرز، سخنگوی فرماندهی پلیس کابل گفته که این انفجارها در حوزه‌های دوم، هفتم، پانزدهم و پنجم شهر کابل رخ داده‌اند.

تا کنون فرد و یا گروهی مسؤولیت این انفجارها را بر عهده نگرفته است.

اما، وزارت کشور افغانستان، این انفجارها را کار گروه طالبان خوانده است. طارق آرین، سخنگوی وزارت کشور گفته که طالبان درصدد ایجاد “فشار روانی” است.

شاه حسین مرتضوی، مشاور ریاست جمهوری افغانستان نیز در همین ارتباط در فیسبوک‌ نوشت: “اکنون که طالبان توان خود را برای تصرف اراضی از دست داده‌اند، صرفا برای اعلام موجودیت و حضور به استفاده از مین چسپکی متوسل شده‌اند.”

انتهای پیام

پاسخی بگذارید