استقبال بزرگ ترین فولادساز خاورمیانه از برنامه وزیر پیشنهادی صنعتبه گزارش ایرنا، «بهرام سبحانی» امروز در نشست خبری گفت: شریعتمداری در دولت فعلی به عنوان معاون اجرایی منشاء خیر بود و سابقه درخشانی نیز که در سال های ۷۶ تا ۸۴ به عنوان وزیر بازرگانی و نماینده ایران در الحاق به سازمان تجارت جهانی دارد.
سبحانی ادامه داد: وی با اشراف کامل به بخش تجارت و وقوف کافی و وافی به اوضاع داخل و بین الملل، می تواند در این برهه نیز مثمر ثمر باشد؛ همچنین در بخش صنعت برنامه های امیدوارکننده ای ارائه داده که توجه ویژه وی به عرصه معدن و صنایع معدنی نیز بیش از پیش آشکار ساخته است.
وی افزود: نگاه شریعتمداری به افزایش سهم صنعت و معدن در تولید ملی و افزایش سهم صنعت ایران در مقایسه با جهان نگاهی نافذ است و توجه به توسعه صادرات در برنامه های وی، نویدبخش این است که صنعت و معدن و تجارت در دولت دوازدهم آینده روشن و خوبی را در پیش رو دارد و به سرمایه گذاری خارجی و داخلی در بخش صنعت توجه ویژه ای خواهد شد.
سبحانی اضافه کرد: از وزیر محترم انتظار می رود بستر هایی مانند قوانین را تسهیل و پشتیبانی و حمایت لازم را فراهم کند. البته شرایط سرمایه گذاری و تسهیل در اخذ وثائق و تضامین نیز مهم است تا سرمایه گذار تشویق شود.
به گفته وی، برای توسعه صادرات ایجاد مشوق های صادراتی یا در بخش تولید، معافیت سود عملکرد شرکت ها از مالیات به شرط سرمایه گذاری در طرح های توسعه همان شرکت یا واقعی سازی نرخ ارز برای جلوگیری از واردات کالای قاچاق می تواند بسیار راه گشا باشد و باعث رشد و توسعه شرکت ها شود.
مدیرعامل فولادمبارکه با اشاره به زنجیره فولاد و موارد مغفول مانده آن افزود: در سند چشم انداز و در افق ۱۴۰۴ برنامه تولید ۵۵ میلیون تن فولاد را داریم اما هماهنگ نبودن زنجیره فولاد از سنگ آهن تا محصول نهایی و ظرفیت هایی که بعضا به دلیل مکان یابی نادرست یا فناوری نامطلوب اقتصادی نیست باعث می شود سرمایه گذاری ها به بهره برداری نرسد.
به گزارش ایرنا، «محمد شریعتمداری» که به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی شده است، در سال ۱۳۷۶ در دولت هفتم با اخذ ۱۹۹ رای اعتماد از مجلس به کابینه پا گذاشت.
انحلال سازمان غله ایران، سازمان قند و شکر ایران، سازمان گسترش خدمات بازرگانی ایران و سازمان تعاون مصرف شهر و روستا و تجمیع وظایف آنها در شرکت بازرگانی دولتی ایران از اقدامات شریعتمداری در وزارت بازرگانی بود.
وی سال ۱۳۸۰ برای دوره دوم خدمت در وزارت بازرگانی با اخذ ۲۱۵ رای از وزیرانی بود که رای بالایی از مجلس گرفت.
شریعتمداری در دوران وزارت خود سازمان بازرسی و نظارت را در سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ادغام کرد، ۵۱ درصد از سهام شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را به بخش غیر دولتی واگذار کرد و در زمینه اقدام های تاسیسی و توسعه ای، مرکز توسعه صادرات ایران را با ادغام در معاونت بازرگانی خارجی، به سازمان توسعه تجارت ایران مبدل ساخت.
همچنین در این دوره، ایران به عضویت ناظر سازمان جهانی تجارت در آمد. قانون های جدید تجارت الکترونیک، گمرکی، حمایت از مصرف کنندگان، صدور گواهی امضای دیجیتالی و… در دوره وزارت او در مجلس تصویب شد.
فردا (سه شنبه) رییس جمهوری با حضور در مجلس شورای اسلامی از برنامه های دولت دوازدهم دفاع می کند.
سپس بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی آغاز می شود و گزینه های پیشنهادی برای هر وزارتخانه (بر اساس حروف الفبای وزارتخانه ها) از برنامه های خود دفاع می کنند.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
اقتصام* ۹۱۸۶*۱۹۶۱*تنظیم: هما همت خواه* انتشار: مریم مسعودانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید