استاندار: پنج میلیارد دلار در دولت دوازدهم در لرستان سرمایه گذاری می شودبه گزارش ایرنا هوشنگ بازوند شامگاه یکشنبه در نشست اقتصاد مقاومتی استان در سالن جلسات استانداری لرستان با بیان اینکه لرستان در حال ورود به یک کریدور صنعتی است، افزود: این میزان اعتبار در دولت دوازدهم در قالب هلدینگ صنعتی به لرستان تزریق می شود که می تواند تمام عقب ماندگی های استان را جبران کند.
وی با بیان اینکه ۲۰ درصد این اعتبار سهم دولت است و از طریق کمک به شرکت های وابسته به دولت انجام می شود، گفت: در دولت دوازدهم با تزریق این اعتبار به لرستان با بیکاری مبارزه جدی می شود.
استاندار لرستان افزود: بحث برون زا بودن در برنامه های اقتصاد مقاومتی که مورد توجه مقام معظم رهبری است به صورت ویژه در دستور کار قرار دارد.
وی حضور ۱۳۰ مقام کشورهای خارجی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری را از نتایج برجام دانست و گفت: تعامل گسترده با دیگر کشورها از راهکارهای برون زا بودن اقتصاد مقاومتی است.
وی طرح توسعه فرودگاه خرم آباد را از زیرساخت های لازم برای سرمایه گذاری خارجی دانست و افزود: اکنون بخش کمی از این طرح باقی مانده و می تواند جذب سرمایه گذار را تسهیل بخشد.
بازوند خواستار راه اندازی دفاتری با نام واحدهای سرمایه گذاری در شهرداری ها شد و اظهار کرد: کلاس های توجیهی برای اعضای شورای شهر برای آگاهی بر اینکه درآمدهای سنتی شهرداری ها پاسخگوی جامعه امروز نیست، برگزار شود.
وی با اشاره به اقدامات و پیگیری های موثر وزیر کشور در دولت یازدهم به لرستان و بیش از پنج سفر ایشان به استان گفت: بازدید وزیر کشور به شهرستان نورآباد باعث شد که این شهرستان به عنوان پایلوت محرومیت زدایی در استان معرفی شود.
بازوند ایجاد آزادراه کرمانشاه – خرم آباد را بسیار مهم دانست و بیان کرد: این آزادراه مانند سد بختیاری باید از فاینانس شرکت های خارجی برخوردار شود چراکه بخشی از کریدور شمال و شمال غرب به جنوب کشور است و از مرز بازرگان آغاز می شود و قسمتی از آن از خرم آباد عبور می کند.
وی سد بختیاری و آزادراه کرمانشاه – خرم آباد را از طرح های مدنظر برای اجرا در سال جاری عنوان کرد و گفت: عملیات اجرایی سدبختیاری در آینده نزدیک انجام می شود و این سد مستلزم یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار یعنی حدود ۷۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری است.

** ۷۲ میلیون دلار جذب سرمایه گذاری خارجی در سال گذشته در لرستان
استاندار لرستان گفت: در سال گذشته در استان ۷۲ میلیون دلار سرمایه گذاری صورت گرفت و برای سال جاری ۱۶۵میلیون دلار در نظر گرفته شده که بصورت ویژه در دستور کار است.
وی افزود: آخرین جلسه هیات دولت یازدهم که امروز برگزار شد تنها یک مصوبه داشت که آن هم مربوط به لرستان و قلعه فلک الافلاک بود؛ در روزهای آینده جزییات این مصوبه را ابلاغ خواهیم کرد.

** صدور ۱۱۶ پروانه بهره برداری برای واحدهای تولیدی لرستان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز در این نشست گفت: ۱۱۶ پروانه بهره برداری با اعتبار ۱۰هزارو ۴۲۰ میلیارد ریال با اشتغالزایی یکهزارو ۳۲۵ نفر در لرستان ثبت شده است.
محمدرضا صفی خانی ادامه داد: در چهار ماهه نخست امسال ۴۰ پروانه با چهارهزار میلیارد ریال صادر شده است.
وی بیان کرد: رشد صادرات استان لرستان در سال ۹۵ نسبت به سال گذشته ۲۱٫۵ درصد افزایش داشته که ۹۱ واحد صنعتی، یک واحد معدنی و هشت واحد کشاورزی در بخش صنعت لرستان سهم داشته اند.
وی ادامه داد: در سال گذشته ۷۱۵ واحد و طرح صنعتی با اعتبار پنج هزارو ۸۱۷ میلیون ریال در تسهیلات رونق تولید استان نقش داشته اند؛ این درحالی است که تنها چهارهزارو ۵۰ میلیارد ریال برای استان پیش بینی شده بود.
صفی خانی گفت: استان لرستان در بحث رونق تولید در کشور در سال گذشته رتبه چهارم را کسب کرده است.
مهمترین اخبار و رویدادهای استان لرستان علاوه بر سایت خبرگزاری جمهوری اسلامی استان لرستان به نشانی http://www.irna.ir/lorestan در کانال تلگرامی irnalorestan@ نیز منتشر می شوند.
۳۲۱۰/۳۰۲۲
خبرنگار: محمد یاراحمدی ** انتشاردهنده: احسان کردیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید