اجرای طرح تعاون روستا در ۱۳۶ روستای خراسان رضویبه گزارش ایرنا، عباس رکنی سه شنبه شب در همایش تعاونگران برتر سبزوار با اشاره به اینکه طرح تعاون روستا از اولویت های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، افزود: سهم خراسان رضوی از ایجاد هزار و ۹۴۷ تعاون روستای کشور، ۱۳۶ مورد است.
وی ادامه داد: هم اکنون ۱۶۲ روستا بر اساس ظرفیت ها شناسایی شده و در هر شهرستان کمیته هایی با هماهنگی فرمانداران برای طرح تعاون روستا تشکیل شده است.
رکنی گفت: طرح تعاون روستا در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب، مبنی بر حمایت از تولید، اشتغال و استفاده از ظرفیت های روستاییان در قالب مشارکت گروهی شکل می گیرد.
وی با اشاره به نقش تعاونی ها در تحقق عدالت اجتماعی گفت: تعاونگران با جمع آوری سرمایه های اندک مردم و مدیریت و ساماندهی این سرمایه ها، نقشی اساسی در چرخه اقتصادی ایفا می کنند.
مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی از ابتدای امسال با ثبت ۱۵۲ شرکت تعاونی رتبه نخست کشور را از آن خود کرده است.
نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: سهم ۲۵ درصدی تعاونی ها در اقتصاد کشور در برنامه پنجم تنها به میزان ۶ درصد محقق شد که مهمترین علت آن نگرش منفی مدیران به اهداف تعاونی ها است.
حسین مقصودی افزود: در برنامه ششم توسعه بار دیگر سهم تعاونی ها در اقتصاد کشور ۲۵ درصد پیشنهاد شده که مجلس با همکاری دولت برای تحقق آن تلاش می کنند.
وی ادامه داد: تقویت تعاونی ها راهکار پیاده سازی اقتصاد مقاومتی و رونق اشتغال در مناطق مختلف کشور بویژه نواحی روستایی است.
دیگر نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: فرهنگ تعاون در کشور هنوز جا نیفتاده و اغلب تعاونی ها صوری هستند.
رمضانعلی سبحانی فر افزود: یکی از اهداف سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی افزایش سهم تعاون در اقتصاد کشور است که این موضوع در برنامه پنجم توسعه محقق نشد.
وی ادامه داد: شهرستان سبزوار در زمینه پسته، گلخانه، مرغداری و خشکبار ظرفیت های مناسبی دارد که با تشکیل شرکت های تعاونی ها، می تواند به قطب تولیدی و بازرگانی منطقه تبدیل شود.
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی سبزوار نیز گفت: از ابتدای امسال ۶ شرکت تعاونی با ۶۸ عضو در زمینه های مختلف در این شهرستان تشکیل شده و برای ۸۲ نفر شغل ایجاد شده است.
عقیل مختاری افزود: از مجموع ۹۴۵ شرکت تعاونی این شهرستان، ۷۳۱ تعاونی فعال است که با ۴۰ هزار عضو برای ۱۱هزارو ۹۳۰ نفر اشتغال ایجاد کرده اند.
در این همایش از ۴۰ تعاونگر نمونه شهرستان سبزوار قدردانی شد.
سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد مقدس قرار دارد.
خبرنگار: حمید دلاوری هروی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
۸۱۴۵/۷۵۰۰/۵۱۳۲انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید